Турция започна да строи стена на границата със Сирия срещу прииждащите бежанци
Турция не само вдига стени по границата със Сирия, тя дори обсипва с противопехотни мини граничните райони, за да спре потока от нелегални сирийски имигранти. Гърция още през 2012г. започна да подсилва границите си, наливайки милиони, за да спре бежанската вълна. Гърция също вдигна стена срещу бежанците.
Символични стени срещу бежанците вдигнаха и две от основателките на Европейския съюз – Франция и Германия. Двете държави официално заявиха, че ще приемат няколко хиляди сирийски бежанци и нито човек повече. Франция директно обяви лимит – 4,000 сирийци. В България ежедневно влизат средно по 50-70 сирийски бегълци. Изграждането на стена в Турция частично ще спре голяма част от бежанците, което означава, че през Турция ще влизат по-малко бежанци, отколкото в България. Но няма място за успокоение.
Европа не иска бежанци, съседките ни също. И къде ще ги „стоварят“, за да не нарушават спокойствието и уюта си държавите от ЕС и Турция? В България, разбира се! Турция и Гърция вдигат стени, турците слагат противопехотни мини по границата, а когато заловят бежанци „любезно“ ги водят до българската граница.
Започва да прозира договореност България да е всеобщ „бежански лагер“ на Балканите. Нали сме известни с гостоприемството си. Очевидно българските власти са получили инструкции да не си „позволяват“ да гонят бежанците, а да ги приемат на наша територия, да не ги препращат в други държави и да бавят документите, даващи им право на пътуване в ЕС, както и даването на бежански статус. Европа не иска бежанците от Сирия. За това България като горд член на „европейското семейство“ трябва да приютява колкото може повече от тях.
Има ли още някой, който се съмнява, че за Съюза ние сме „задния двор“ и не сме никак равноправни с държави като Франция, например.
Попаднали в Турция, имигрантите се тъпчат в пренаселени апартаменти и работят нелегално, докато съберат пари да платят на трафиканти за фалшиви документи и прехвърляне. Някои споделят, че за това са им нужни $5000, а изкарват в Истанбул едва 250 долара на месец.
Автор: Уго Чан
Alter Information