ЕС ще рачита на 350 млрд. китайски юана в следващите 4 години
Китай чрез своя икономически план на „тихите капки“ продължава да тласка Юана към превръщането му във световна валута.
Централната банка на ЕС и Китай са подписали четири-годишен суап-договор, според който ЕС може да получи 350 млрд. китайски юана, което се равнява на 45млрд. евро в идните 4 години. Суап сделка e сделка при която страните се задължават да продават на контрагента фиксирана сума валута по фиксиран валутен курс към момента на поръчката.
Това е поредната огромна стъпка в разширяването на търговията между Европа и Китай. Това не е просто разширяване на търговските граници на Китай, което е отдавна на лице, а и разширяване границите на Юана.
Очевидно стабилността на САЩ под въпрос притеснява и кара ЕС да търси нови източници, които при нужда да обезпечат изпадналите европейски банки в несъстоятелност и ликвидоност.
С оглед огромния дълг на САЩ, голяма част от който Китай откупува, позицията на долара тепърва ще върви надолу, според много експерти. Китай и Русия имат планове и за създаване на своя собствена банка, в рамките на БРИКС, която да се конкурира със Световната Банка.
Същевременно мнозина икономисти предричат ръст на китайския БВП около 7-8%, което дава още по-сериозна обезпеченост на китайската валута. Огромния икономически потенциал на Китай е сериозно предимство и предизвикателство пред САЩ, които са принудени постоянно да увеличават външния си дълг, за да избегнат фалита.
Русия и Китай със съвместни действия се стремят да засилят влиянието на Юана и Рублата. С държавен дълг възлизащ на над 110% от БВП САЩ трудно могат да отговорят на отправеното предизвикателство от Русия и Китай и на БРИКС като цяло.
През 2009г. Китайската народна банка обвини господството на еврото и долара за световната криза и заяви, че господството на една валута създава опасностите от глобални икономически кризи. Русия пък не закъсня да предложи рублата като резервна световна валута.