Китай вече притежава една двадесета от цялата земя на Източно Европейската държава, което по големина приближава територията на държави като Белгия и Армения и американският щат Месачузетс
Сделката беше осъществена след като Украйна премахна забраната за продажба на земеделска земя на чужди лица и компании през миналата година.
Мастилото по сделката, според която за по-малко от 50г. Китай ще притежава 9% от цялата земеделска земя на Украйна все още не е изсъхнало. Сделката беше сключена в края на септември между китайската държавна компания Xinjiang Production and Construction Corps (XPCC) и украинската KSG AGRO.
Според мнозина критици и антиглобалисти това е типичен пример как една по-богата държава може да колонизира една по-бедна, за да извлича ресурсите й.
Правителствата осъществяват подобни сделки, търсейки добър хранителен резерв за многолюдните си държави, каквато е и китайската, а не печалба за частни компании.
Държавни или с държавно участие компании на Китай, Саудитска Арабия, САЩ, Великобритания и др. започнаха да изкупуват масово земя от чужди държави през 2007-2008г. Според доклад „Agrarian Justice“ на най-много земя се изкупува от Африка. Други региони, където се изкупува масово земя, според доклада, са Източна Европа, Азия и Латинска Америка. Спред друго проучване около 3% от световните земеделски земи са били прехвърлени в собственост от една на друга държава след сделки за изкупуването им.
Писането на кирилица е задължително