В това разтърсващо проучване на икономисти от Awara Group ще се запознаем с реалния обем и съотношение между боксуващия БВП на водещите западни държави и огромните дългове, които те трупат от години насам, за да избегнат фалита и компенсират отрицателния растеж
Особено притеснително е заключението на изследването, според което западните държави са изгубили потенциала си за икономическо разрастване. Според анализаторите, единственото, което е останало като опция за САЩ и ЕС е трупането на огромни дългове, което няма как да продължи до безкрай.
Ситуацията не бе особено добра през последното десетилетие, но икономическата криза от 2008 г., я направи катастрофална. Следните илюстрации показват как накуцвайки Запада върви бавно към пропастта на фалита. Графика 1 илюстрира положението в периода 2005-2013, съпоставено с това на Русия. Графиката показва, че за този период Русия е успяла да отбележи растеж на своя БВП (без заеми), докато западните държави бележат дефицити. От графиката става ясно, че за този период реалния растеж на руската икономика е цели 147%, докато Запада акумулира загуби от 16.5%.
Графика 2 илюстрира реалния обем на растежа на БВП след приспадане от него на натрупаните публични дългове на държавите. Това помага да видим реалното положение. Да вземем за пример Испания. Нейния реален спад е цели 56%, но според официалната статистика, която не приспада натрупаните дългове той следва да бъде малко над 6%. От проучването става ясно, че най-задлъжнялата западна държава е Съединените щати, която е успяла увеличи своя дълг в периода 2004-2013 с зашеметяващите $ 9,8 трлн.щатски долара (7 трлн. евро).
С цялото проучване може да се запознаете тук.
Използвани източници: „Awara“, „Oriental Review“