Контрола върху редките земни елементи или защо всичко се прави в Китай?
Още преди две десетилетия, бившия лидер на Китай Дън Сяопин признава важността на редките земни елементи. „Близкият изток има нефт, но в Китай има редки метали“ – казва той през 1992 година. Неговата прозорливост е впечатляваща. В момента, редките метали присъстват в повечето от най-високотехнологичните продукти, предимно батерии с дълъг живот и магнити. Те са от решаващо значение в областта на отбранителните технологии, в производството на лазери, радари и електромагнитни оръжия, както и в така наречените „зелени технологии“. Затова не е изненадващо, че почти пълния проидводствен монопол на Китай, който контролира и 95% от световния пазар на редки земни елементи буди сериозни безпокойства в останалите геополитически играчи.
Наименованието – редки земни елементи (метали) – не отразява същността. Всички тези метали се срещат много по-често в природата, отколкото благородните метали. Обаче, са разпръснати като местонахождение на залежите, което прави добива им икономически неизгоден (скъп). Общо редките земни елементи са 17 – 15 лантаниди, скандий и итрий. Лантанидите са 15 елементи (метали със сребристо-бял цвят), на които са били поставени атомните номера от 57 до 71 в периодичната таблица на химичните елементи. Сходството на техните химически свойства, поради близостта на позицията им в периодичната таблица, прави процеса на отделяне на един метал от друг много трудно. Тяхното производство изисква огромен финансов разход и високи технологии.
През 2011 г. Geological Survey на САЩ (US Geological Survey – USGS) ревизира оценката си за световните резерви на редки земни елементи, което се дължи на факта, че агенцията е съкратила списъка на тези минерали, които са икономически изгодни да се добиват. Резултатът показал следното: резервите на Китай са се увеличили с 36 милиона тона до 55 милиона тона – точно половината от световните резерви. САЩ оценява останалите резерви на 15 млн. тона, ОНД (Русия и бившите съветски републики), за които се съобщава, че имат резерви от 19 млн. тона, а преизчислените резерви на Австралия са намалели от 5,4 до 1,6 милиона тона.
Въпреки това, находищата на редки земни елементи, които не са разработени, означават малко. Всичко, което има значение е техния добив. И именно Китай е безспорен лидер, обезпечаващ 95% от общото световно производство.
Търсенето на редки метали в света нараства ежегодно с 10%. По същия начин, търсенето расте и в самия Китай. Потреблението на тези ресурси в страната от 2000 г. насам се е увеличило четири пъти. Увеличението на вътрешното търсене се представя като причина за рязкото ограничения на квотите за износ, намалени през 2010 г. с 37% и 35% през първата половина на 2011.
Практически пълният монопол на Китай в производството и последвалото намаление на износа е довело до качване на цената за килограм на редкоземните метали с 10 пъти, в сравнение с цените през 2010 г. Ценообразуване на Китай е просто хищническо, което предизвика загриженост и доведе до затварянето или най-малко загуба на мини и компании в добивната и преработващата промишленост на редки метали.
Ограниченията за износ на метали също така принуди производителите да преместят производството си в Китай, за да се осигурят необходимите ресурси, като по този начин се уврежда развитието на високотехнологичните производства в други страни като Япония, Южна Корея и Европейския съюз. Чрез предприемане на тези стъпки, Китай, както се оказа, практически мигновено създаде свои високотехнологичните индустрии.
Използването на редки метали е изключително разнообразно. Редки елементи се използват като катализатори на химични реакции (22%), катализатори за петролни рафинерии (21%), каталитични конвертори за автомобили (14%) и около 40% – в производството сплави за батерии, керамика и магнити (това са секторите, в които растежът е 4% до 10% годишно).
Обема, в който редките метали се използват в областта на технологиите и в областта на отбраната е такава, че без тях, за производство на модерни оръжия – изтребители, безпилотни летателни апарати, както и повечето от техниката за компютърно управление – би било невъзможно.

Писането на кирилица е задължително