Сирия, Ирак: Големите определят „своите“

Сенчестите игри зад изготвянето на Списъкът с терористични организации в Сирия и Ирак – големите играчи като Русия, САЩ и кралствата от Залива се опитват да защитят „своите“ и да вкарат в списъка „чуждите“ организации, действащи на терен в Ирак и Сирия

351314_Syria-militants1

Определянето на Йордания за координатор на списъка на терористичните организации за страните, които участват в борбата срещу ИДИЛ е пряко признание не само за мястото и авторитета на хашемидското кралство в световните антитерористични действия, но и на доброто познаване на йорданските служби на терористичните субекти в региона.

Първите стъпки са вече предприети, но както оповести официален представител на Аман „списъкът ще бъде съобщен в подходящ момент”. В същото време Йордания не определя, а само събира предложенията на основните фактори във военните действия срещу ИДИЛ и другите терористични субекти на сирийска и иракска територия.

Различни медии съобщиха, че до този момент Аман е съставил списък от 160 организации. Преди броени дни стана ясно, че

„Вашингтон и Москва са се договорили за окончателния вариант, по принцип”.

Очевидно е обаче, че за задържането на обявяването на списъка има, както теоритико-идеологически, така и тактико-прагматични причини, свързани с националните интереси на отделните фактори в областта на сигурността и инвестициите. Видно е, че ако предложените от някои страни от Персийския залив за терористични субекти отделни компоненти на иракската шиитска милиция „Ал хашд аш шааби” бяха обявени за такива преждевременно, вероятно нямаше да се стигне до освобождаването на стратегически важния град Рамади от окупацията на ИДИЛ. Там рамо до рамо, действаха бойци на бригадата „Бадър”, на частите „Асаиб ахл ал хак” и други подобни, с американските офицери. Дълго време шиитските милиции отказваха да изпълняват един оперативен план за Рамади заедно с Вашингтон, срещу когото те воюваха до 2009 г. Обаче опасността да попаднат в „черния списък” и респективно да се забрани пътуване на техните лидери в чужбина, както и да им се замразят банковите сметки в чужбина направи командирите на въпросните милиции твърде отстъпчиви.

По предварителна информация юридическите и физическите лица на шиитските иракски милиции, които са в предложения списък, имат инвестиции в чужбина на стойност приблизително три милиарда долара. Източници съобщават, че иракският премиер Хайдар ал Ибади е поискал интервенция от руския президент Путин, обяснявайки, че въпросните командири са помилвани вследствие на държавна амнистия през 2008 г.
Ако погледнем списъците на терористичните организации на основните фактори в битката срещу ИДИЛ ще видим различна философия, а оттам и голямо различие в броя. Например Държавният департамент, вследствие на закона за имиграцията и националността, е обявила 60 субекта за терористични. Авторите са раздробили организацията-майка дори на нейните композанти. Така например, освен Ал Кайда като цяло, там намираме и отделни нейни клонове. Проследяваме и постоянно обновяване. През периода 1999 – 2015 г. дванайсет организация са премахнати от списъка.

В същото време прави впечатление, че руският списък е относително кратък в сравнение с американския. С решения на отделни руски съдилища Москва е включила 24 субекта като терористични. Половината от признатите за такива са обявени през 2003 г. и едва четири – след 2011 г. Прави впечатление, че талибаните са със статут на терористична организация, въпреки признанието преди две седмици от официален представител на Москва, че обменят с тази организация информация срещу общия враг ИДИЛ. Осведомени източници информират, че Русия твърдо се е противопоставила дори на обсъждането на факта Хамас и Хизбула да бъдат включени в „черния списък”, които присъстват в списъка на Държавния департамент от 1997 г. Паралелно с това обаче единствена Москва обявява движението на Мюсюлманските братя от неарабските страни за терористично, докато Лондон единствено достигна до налагането на ограничения върху дейността на организацията на територията на кралството. Специалисти считат, че това е вследствие на натиск на Абу Даби върху един от най-важните си икономически партньори, каквото е Обединеното кралство.

Европейският съюз също има своя политика на обявяването на дадена организация за терористична, която не винаги съвпада с тази на отделните страни-членки. Общият брой в европейския списък е 46 субекта. В Обединеното кралство броят на субектите в „черния списък” е 67, умело балансирайки между сигурност и икономически интереси. Така например именно Лондон създаде интересната формула за признаването на военното крило на дадена организация за терористично, а политическото – не. Такава е приложената по отношение на две от най-спорните и мощни радикални организации в Близкия Изток – Хизбула и Хамас. След терористичния атентат в Бургас през 2013 г. тази формулировка надделя при разглеждането на статута на този ливански шиитски субект за 28-те страни-членки на ЕС.
На този етап са ясни консенсусните терористични субекти, а именно ИДИЛ и Ал Нусра. Какъв ще е обаче окончателният списък ще се разбере малко преди 25 януари 2016 г., когато режимът и опозицията в Сирия трябва да седнат на масата на преговорите. Ако няма съгласие, очевидно отново военните реалности ще определят или ще повлияят решително върху развитието на кризата и на определението на понятието тероризъм. Вече видяхме прагматична дефиниция за тероризъм в случая „Захран Алуш”, чиято организация е включена от конференцията на опозицията в Риад в преговорния процес. Едната страна го определя като такъв и материализира своите представи, а другата го квалифицира като „умерен”. Официален Дамаск заяви, че няма да преговаря с военни субекти, а само с политически. Сякаш лансираната от един неарабски лидер по време на свое посещение в Близкия Изток лъсна и силно релевантна формулировка за тероризъм, а именно: „Който е с мен не е терорист, а който е против мен – терорист” ще бъде прилагана поне в първоначалния етап, докато не се достигне до нови политически институционални реалности в Сирия.

2 коментара to “Сирия, Ирак: Големите определят „своите“”

  1. рашките бонбардират умерената опозиция и подпомагат ИДИЛ това е цялата работа.

Писането на кирилица е задължително

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s