Русия се превърна отново в международна сила, връщайки се в Близкия изток, подкрепяйки традиционния си съюзник – Сирия. Русия успя да подпомогне правителствените сили да изтласкат терористите и да ликвидират голяма част от тях и техните лидери, както и да накарат Запада и техните съюзници да седнат на масата на преговорите. На 14 март руския лидер Владимир Путин обяви частично изтегляне на руските сили от Сирия. Все пак комплексите S-400 и руското военно присъствие в базите остава
Във вечерта на 14 март Владимир Путин подписа заповед за началото на изтеглянето на руските военни от Сирия (малко по-малко от 10хил. човека). Сега всички се опитват да резюмират резултатите от военната помощ на Русия за Сирия, която беше в тон с международното право, тъй като официален Дамаск я поиска още през 2012г.
Анализаторите изчисляват конкретни цифри за загубите в редиците на терористите, освободените територии, благодарение на руските ВКС. Някои говорят за укрепването на позициите на Русия на международната арена и по-конкретно ролята им за това да накарат голяма част от въоръжената опозиция да преговаря с Дамаск.
Ето пет акцента от руската военна операция в Сирия.
Ликвидирането на висши представители на терористични групи

Захран Алуш, лидер на „Джаиш-ал-Ислям“
В края на декември, когато Росия се готвеше да посрещне Нова година в информационния поток не бе отразено достатъчно подробно ликвидирането на Захран Алуш. Въпреки че това се превърна в знаково събитие в Сирия.
Ударът, в резултат на който бе ликвидиран лидера на групировката „Джеиш ал-Ислям“ (първите, които обявиха война на РФ), беше нанесен от руската авиация. Смъртта достигна бившия салафитски проповедник по време на събиране на местните бойни групи в източните части на Гута, известните покрайнини на Дамаск. В резултат на удара бяха избити лидерите на общо 15 хил. бойци от различни бойни групи. Така тези 15 хил. бойци в миг се оказаха без лидери, а ръководната върхушка на групите им бе обезглавена. Но ликвидирането им има и по-голямо стратегическо значение и отзвук. Турция, Саудитска Арабия и Катар предпочитат да поддържат връзка с групировките на терен в Сирия именно чрез техните лидери. С ликвидирането на един лидер на поддържана от тях групировка трябва да се намери нов, подходящ заместник, който тепърва да изгради връзка с тях и да спечели доверието им.
Знакови победи

Жители на Дамаск приветстват завърнал се войник от Сирийската Арабска Армия, участвал в битката за авиобаза Кверис
В Западна Сирия, където въоръжената опозиция, наемниците и терористите се сражават срещу правителствената войска (Сирийска Арабска Армия) с помощта на руската авиация те бяха отблъснати. Това бяха важни победи, които повишиха морала на правителствената армия значително.
„300 спартанци“ геройски отбраняваха периметъра около авиобаза Кверис, отблъсквайки обкражаващите я терористи от ДАЕШ („Ислямска Държава“). Буквално за няколко седмици след началото на операцията на руските ВКС, подкрепени от руската авиация сирийските войници успяха да „изчистят“ цялата авиобаза, която е важен стратегически обект.
Бяха отвоювани огромни територии, които затвърдиха позициите на Сирийската Арабска Армия. Провинция Латакия, градове в района на Алепо като Нубла и Захра. В обсадените райони, например Дейр-ез-Зор, беше наложена въздушна поддръжка за правителствените войски. Именно благодарение на руските вертолети сирийската армия сега се намира на подстъпите на Палмира (централна Сирия).
Големи територии на Изток бяха освободени

Кюрдски бойци в бившия щаб на ИДИЛ в Шадади, който беше освободен от тях
Говорейки за руската операция в Сирия не трябва да се споменава само подкрепата за сирийското правителство. В Сирия Русия подкрепи и други, които се бият срещу терористите – кюрдското опълчение, което впрочем подкрепят и Съединените щати, въпреки непрестанните истерични изказвания на турския президент Реджеп Тайп Ердоган, който в ключовата битка за пограничния град Кобани, където кюрдите стоически се биеха срещу „Ислямска Държава“, реши да бомбардира именно тях, което беше еднозначна подкрепа за терористите.

Местоположението на Шадади
В определен момент кюрдите, подкрепяни от иракските сили успяха да изпълняват много важна задача – да разцепят „Ислямска държава“(т.нар. „халифат“) на отделни анклави в Сирия и Ирак. През изминалата година паднаха Синджар в Ирак, от ИД бе отвоюван краткия път между Рака и Мосул, който те контролираха. Съвсем неотдавна, през февруари, кюрдите освободиха и превзеха сирийския град Шадади (провинция Хасака) – така бе прерязана още една важна транспортна артерия, която служеше на терористите да изпращат подкрепления в Сирия и Ирак и обратно. Операцията бе осъществена успешно, благодарение на многобройните удари на руската авиация по обекти на терористите в самия Шадади, както и по терористите на юг от града – в провинция Дейр-ез-Зор.
Така на ислямистите остана само значително по-тесния коридор в долината на Ефрат.
Русия изпробва най-новите си оръжия и утилизира много стари боеприпаси в Сирия
Както е известно, голяма част от използваните в Сирия авиационни бомби са доста стари. Голяма част от използваните бомби са произведени още през съветската епоха. Тяхното обезопасяване е наложително, но това е нещо, за което са нужни не малки средства.
Руснаците приложиха доста успешен и рационален метод: заедно с модерните прецизни бомби, върху главите на терористите бяха изсипвани и бомби, които фактически бяха утилизирани.
Русия обучава и въоръжи правителствените сили

Танк Т90С, доставен от Русия за сирийска армия край Дамаск
Независимо, че медиите основно следяха военните действия на руските ВКС, важно е да се напомни и за останалата помощ, която Москва оказа на Сирия. През септември м.г. бяха доставени съвременни и модерни оръжия за сирийската армия и поддържащи ги военни, които обучаваха сирийските си колеги.
Така например в Сирия бяха доставени танкове Т-90С, което позволи на сирийските части, под ръководството на руските съветници, сериозно да повишат бойната си ефективност.
Дори при намаляването на интезивността, а по настоящем прекратяването на руските авиоудари (които могат да бъдат възобновени при дадени обстоятелства), про-правителствените сили като минимум съумяват да удържат досега извоюваните си позиции. Нещо повече – в Сирия остават около хиляда руско военни съветници и висококласни специалисти по въоръжението.